BAROKNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ KLÁŠTERŮ
BROUMOV A RAJHRAD
OCHRANA, RESTAUROVÁNÍ, PREZENTACE
The Library Collection of the Brno Charterhouse in the Rajhrad Monastery Library
Studie Jindry Pavelkové popisuje knižní fond brněnské kartouzy ve správě Moravské zemské knihovny.
Řeholníci benediktinského opatství sv. Petra a Pavla v Rajhradě (1937–1947)
Monografie Evy Richtrové pojednává o řeholnících benediktinského opatství sv. Petra a Pavla v Rajhradě v letech 1937-1947.
Historický vývoj knižní vazby: renesanční vazba
Monografie Kateřiny Bártové a Radomíra Slovika přibližuje historický vývoj renesanční knižní vazby.
Sborník ke konferenci Monastica historia 5 Monastic Libraries in East Central and Eastern Europe between the Middle Ages and the Enlightenment
Sborník obsahuje příspěvky, které byly předneseny v rámci konference Monastic Libraries in East Central and Eastern Europe between the Middle Ages and the Enlightenment a je dílem těchto autorů: Kateřina Bobková-Valentová, Martina Bolom-Kotari, Marek Brčák, Tomáš Černušák, Lucie Heilandová, René Hernández Vera, Martin Janda, Hedvika Kuchařová, Dragoljub Marjanović, Karel Pacovský, Jindra Pavelková, Radovan Pilipović , Krisztina Rábai, Eva Richtrová, Michaela Šeferisová Loudová, Richard Šípek, Pavel Trnka, and Jakub Zouhar.
Brána moudrosti otevřená. Knihy a knihovny broumovského kláštera
Kniha shrnuje dosavadní výzkum knihoven broumovského kláštera a je dílem těchto autorů: Martina Bolom-Kotari, Sixtus Bolom-Kotari, Andreas Gamerith, Anna Holešová, Jindrich Kolda, Martina Vítková, Eva Vodochodská, Zdenek Zahradník, Jakub Zouhar.
K výzkumu klášterních knihoven raného novověku v českých zemích: přehlížená literatura a prameny
Studie Jindřicha Koldy a Evy Vodochodské představuje literaturu a prameny k výzkumu klášterních knihoven v raném novověku, které nejsou často badateli využívané.
Správa broumovské konventní knihovny v 17. a 18. století
Mgr. Jindřich Kolda, Ph.D. - Správa broumovské konventní knihovny v 17. a 18. století In: Folia Historica Bohemica 2019, roč. 34, č. 2, s. 321-345.
Studie přibližuje správu řádové knihovny v broumovském benediktinském konventu v 17. a 18. století. Zabývá se dosud šířeji nereflektovaným normativním vymezením této oblasti v rámci řádu a jeho praktickou realizací a kontrolou. Jako hlavní osobu, která měla vliv na administraci knihovny (a její tvar), označuje břevnovsko-broumovského opata. Podstatným rysem opatského dohledu na konventní knihovny bylo jejich doplňování realizované prostřednictvím rozsáhlé sítě nákupčích, agentů a knihkupců pokrývající všechna důležitá „knižních“ centra střední Evropy (Prahy, Vídně, Drážďan, Lipska apod.). Vedle toho je nastíněn rovněž systém různých knižních souborů v rámci konventu, jehož fungování čeká ještě další výzkum.
Rukopisná sbírka rajhradského kláštera – Historia scholastica v rajhradské klášterní knihovně
PhDr. Jindra Pavelková, Ph.D. - Rukopisná sbírka rajhradského kláštera – Historia scholastica v rajhradské klášterní knihovně In: Sborník Muzea Brněnska 2019, s. 79-87.
Studie se věnuje rukopisné sbírce rajhradského kláštera, zejména poté slavnému středověkému dílu Historia scholastica. Neopomíjí ani autora tohoto díla, kterým je Petr z Troyes, označovaný jako Comestor.
Volba opata benediktinského kláštera v Rajhradě na sklonku první republiky. Nová etapa vztahů mezi katolickou církví a československým státem?
Mgr. Eva Richtrová, Ph.D. - Volba opata benediktinského kláštera v Rajhradě na sklonku první republiky. Nová etapa vztahů mezi katolickou církví a československým státem? In: Časopis Matice moravské 2018, roč. 137, č. 2, s. 319–340.
Studie se věnuje volbě benediktinského opatství svatého Petra a Pavla v Rajhradě od prosince 1936 do května roku 1937. Podrobně popisuje volbu opata Aloise Josefa Kotyzy s ohledem na úpravu vztahů mezi státem a katolickou církví v Československu.
Das Erbe der barocken sakralen Landschaft im Braunauer Land in Böhmen
Mgr. Martina Bolom-Kotari, Ph.D. - PhDr. Sixtus Bolom-Kotari, Ph.D. - Das Erbe der barocken sakralen Landschaft im Braunauer Land in Böhmen. In: Sakralisierung der Landschaft 2019, str. 231 - 241.
Studie se věnuje historickému vývoji sakrální krajiny Broumovska. Mapuje dějiny břevnovsko-broumovských benediktinů – především se věnuje opatům Tomáši Sartoriovi a Othmaru Zinkemu, kteří se se o výstavbu jednotlivých církevních staveb zasloužili. Pozornost soustřeďuje také na barokní stavitele, působící na Broumovsku, zejména na Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferovi..
Die Klosterbibliothek von Broumov - eine ikonologische Analyse
Dr. Andreas Gamerith - Die Klosterbibliothek von Broumov - eine ikonologische Analyse. In: Konštantinove listy 1/2019, str. 116-128.
Studie se zaměřuje na vnitřní výzdobu knihovny broumovského kláštera, která byla realizována v letech 1738 a 1793. Výklad ikonologické indikace využívá metodické možnosti klasické ikonografie a srovnání. Konečný výsledek interpretace fresky v Broumově poukazuje na pozoruhodné kulturní změny, vyjádřené ve dvou fázích uměleckého designu – tradičního barokního a raně osvícenského. Současný homogenní soubor tedy prokazuje vícenásobnou schopnost vyjádřit různé ikonografické strategie, a to díky cílům umělců a klášterních objednávatelů..
Tištěná produkce moravikální provenience ve fondu rajhradské klášterní knihovny
Lucie Heilandová - Tištěná produkce moravikální provenience ve fondu rajhradské klášterní knihovny. Bibliotheca Antiqua 2018, str. 105-109.
V knihovně rajhradského kláštera je uloženo množství tisků brněnské provenience. Kontakty a spolupráce rajhradských benediktinů s brněnskými tiskaři fungovala od konce 17. století až do zrušení kláštera v roce 1950. Rajhradští benediktini se stali nejen významnými zákazníky brněnských tiskáren, ale i autory děl, jež byla v brněnských tiskárnách vydávána. Publikace brněnské provenience proto tvoří výraznou a poměrně rozmanitou složku fondu rajhradské klášterní knihovny zahrnující v sobě náboženskou i světskou literaturu z nejrůznějších vědních oborů.
Tiskařská produkce Jana Silvestra Siedlera a její výzdoba aneb na okraj typografie
Mgr. Lucie Heilandová - Tiskařská produkce Jana Silvestra Siedlera a její výzdoba aneb na okraj typografie. In: Kniha 2017. Zborník o problémoch a dejinách knižnej kultúry, Martin 2017, str. 193–202.
Příspěvek se věnuje tiskařské dílně Johanna Silvestra Siedlera (1736–1806). Ta v Brně fungovala čtrnáct let a soustředila se na vydávání teologických a filozofických prací. Studie se zaměřuje především na typografické prvky v knihách - viněty, vlysy a další.
Fond knihovny benediktinského kláštera v Broumově a jeho evidence na přelomu 18. a 19. století
PhDr.Zdeněk Zahradník - Fond knihovny benediktinského kláštera v Broumově a jeho evidence na přelomu 18. a 19. století. In: Východočeské listy historické 37/2017, str. 87–110.
Příspěvek zpřístupňuje dosud nevyužitých osm svazků katalogu konventní a čtyři svazky tzv. opatské knihovny benediktinského kláštera v Broumově z konce 18. a z první poloviny 19. století. Na základě prvotního posouzení jednotlivých záznamů vyslovuje dílčí závěry o uložení fondu konventní knihovny před jejím uspořádáním do současné podoby v polovině 19. století. V případě tzv. opatské knihovny posouvá její počátky před konec 18. století a vyslovuje hypotézu, že knihovna vznikala souběžně se závěrečnou fází utváření souboru konventní knihovny zachyceného v souboru devíti katalogů z přelomu 18. a 19. století.