Památkový postup Uložení a péče o knižní fondy v klášterních knihovnách
V minulosti docházelo velice často, z různých důvodů, k přemístění fondu z původních prostor do prostor náhradních. Pro potřeby tohoto památkového postupu přistupujeme apriori k fondu jako takovému a nebere se zřetel na komplexnost celé knihovny – tedy nejenom fondu ale i prostoru. V případě klášterů byla knihovna velice důležitým a cenným prvkem mobiliáře, kterému byla v rámci původního uložení obvykle věnována náležitá péče a pozornost. Při budování knihoven byl kladen důraz na účelové řešení jak stavby samotné, tak i mobiliáře, který sloužil nejen k uložení ale i reprezentaci majitele. Situace kde se nám dochoval prostor knihovny s původním (či dobovým) mobiliářem a knižním fondem jsou tak pro nás velice cenné. Péče o takovou památku vyžaduje mnohem komplexnější přístup, než tomu bývá při zajištění péče a způsobu uložení u jednotlivin nebo menších knižních celků. Benediktínská knihovna v Broumově, která byla pilotním souborem našeho průzkumu, obsahuje cca 18 000 svazků knih od gotiky až po 19. století, čímž představuje velice pestrý knižní fond jak po stránce obsahové, tak po stránce materiálové a typologické.
Cílem památkového postupu je popsat postup provádění fyzického průzkumu knižního fondu jako základního a zcela zásadního kroku pro stanovení koncepce a strategie péče o fond.
Památkový postup Uložení a péče o knižní fondy v klášterních knihovnách byl schválen Ministerstvem Kultury s číslem osvědčení 40 a číslem jednacím MK 50975/2020 OVV ze dne 24. 8. 2020.