BAROKNÍ KULTURNÍ DĚDICTVÍ KLÁŠTERŮ
BROUMOV A RAJHRAD
OCHRANA, RESTAUROVÁNÍ, PREZENTACE
Mapa moravské typografie v rajhradském fondu
Díky způsobu elektronického zpracování rajhradské klášterní knihovny, který ke každému exempláři přistupuje individuálně, jsou reflektovány osoby, které se na vydání tisku podílely. Jsou zaznamenáni nejen samotní autoři a osoby podílející se na vzniku textu nebo jeho výzdobě, cenzoři, ale také osoby podílející se na samotném tisku díla či na jeho vydání.
Díky tomu, že se v impresích objevují nejen jména osob, ale i místo vydání, můžeme jasně identifikovat tisky moravikální provenience nacházející se dnes ve fondu rajhradské klášterní knihovny. V publikacích vyskytující se tiskařské a vydavatelské údaje jsou v katalogizačním záznamu zachyceny jednak v původním výskytu na knize, jednak v unifikované, a tudíž rejstříkovatelné podobě, díky čemuž je možné představit tyto osoby i místa jejich působení. K jednotlivým lokalitám nacházejícím se na území Moravy a zachyceným na specializované mapě jsou přiřazena hesla, která představují konkrétního tiskaře, faktora, knihaře nebo nakladatele, díky němuž bylo dílo vydáno. Protože tiskařská provenienční mapa vychází z knižního fondu uloženého v rajhradské klášterní knihovně, budou evidována především místa vydání a tiskaři, jejichž díla se v rajhradské klášterní knihovně nachází.
Časově mapa bude zahrnovat tisky od počátku vynálezu knihtisku až do 20. století, neboť knihovna rajhradského kláštera byla systematicky budována až do poloviny 20. století V rámci specializované mapy budou zohledněny i tisky a jejich původci z mladší doby (z 19. a 20. století). Kromě medailonu konkrétní osoby je věnována pozornost i jejímu vztahu k rajhradskému klášteru, pokud je tato skutečnost známá, a blíže prezentovány některé z tisků nacházejících se ve fondu rajhradské knihovny. Heslo zahrnuje také odkazy do katalogu MZK, v němž jsou záznamy konkrétních exemplářů z fondu rajhradské klášterní knihovny. Vizualizace dat prostřednictvím mapy umožňuje údaje o tiskařské produkci nejen zobrazit, ale i vytvořit plnohodnotný výzkumný nástroj, který by umožňoval s tak rozsáhlým objemem dat dále pracovat.
Specializovaná mapa Mapa moravské typografie v rajhradském fondu byla schválena Ministerstvem Kultury osvědčením s číslem jednacím MK 46523/2020 OVV ze dne 10. 8. 2020.
Specializovaná provenienční mapa fondu broumovské konventní knihovny
Předkládaná provenienční mapa je jedním z výstupů projektu Brána moudrosti otevřená. Tato specializovaná mapa prezentuje výsledky výzkumu dochovaných proveniencí původních majitelů z řad církevních institucí a jednotlivců zastoupených ve fondu broumovské klášterní knihovny. Průzkum této knihovny je prováděn formou katalogizace všech svazků zahrnujících zahraniční i bohemikální tituly a následnou analýzou získaných dat. Mezi sledované provenience patří rukopisné provenienční zápisky a razítka nacházející se nejčastěji na předsádkách či titulních listech knih, a také vlastnické značky v podobě exlibris na přídeštích knih a supralibros na jejich vazbách. Mapa umožňuje vytvořit si představu o původu knih v tomto knižním fondu na příkladu proveniencí konkrétních institucí a osob pocházejících nejen z historického území Čech, Moravy a Slezska, ale i ze zahraničí, se kterými byl broumovský klášter v kontaktu. Provenienční mapa slouží k vyhledávání a prohlížení dat včetně fotografické dokumentace konkrétních vlastnických značek.
Specializovaná mapa Specializovaná provenienční mapa broumovského fondu zaměřená na původní církevní knihovny byla schválena Ministerstvem Kultury osvědčením s číslem jednacím MK 50750/2020 OVV ze dne 5. 10. 2020.
Speciální mapy proveniencí knih z fondu rajhradské klášterní knihovny
V rámci projektu NAKI II Brána moudrosti otevřená byly vytvořeny dvě specializované mapy zaměřené na provenience původních majitelů knih nacházejících se dnes ve fondu rajhradské klášterní knihovny. Mapy umožňují utvořit si představu o tom, z jakých geografických oblastí se knihy do Rajhradu dostávaly, čili jaké kontakty rajhradský klášter udržoval ať již v rámci Moravského markrabství, Českého království, Habsburské monarchie či za jejími hranicemi. Fond rajhradské klášterní knihovny byl doplňován vlastními nákupy rajhradských benediktinů, dary duchovních osob či církevních institucí nebo nákupem knih z klášterů zrušených během josefinských reforem, setkáme se zde také s množstvím knih, jejichž původními vlastníky byly světské osoby. Ať již se jednalo o příslušníky šlechty, politicky a společensky činné osoby, měšťany, řemeslníky, příbuzné a přátele rajhradských benediktinů nebo „pouze“ o příznivce rajhradského kláštera. Původní majitelé jsou identifikováni díky jejich rukopisným poznámkám a zápisům, vlastnickým značkám nebo do knih umístěným štítkům, razítkům, exlibris či supralibros.
První specializovaná mapa se věnuje původně světským majitelům. Většina světských donátorů rajhradského kláštera pocházela především z Brna a jižní Moravy a s rajhradskými benediktiny je spojovaly osobní styky, rodinné vazby či přátelství. Nalezneme mezi nimi např. právníky, správní úředníky, univerzitní profesory, spisovatele a autory dedikovaných děl, lékaře, příslušníky šlechtických rodů, ale i brněnské měšťany a řemeslníky udržující kontakt s rajhradskými benediktiny či realizující zakázky rajhradského kláštera.
Druhá specializovaná mapa představuje církevní majitele (instituce i duchovní osoby). Právě duchovní osoby patřily mezi nejčastější donátory rajhradské knihovny, ať již se jednalo o kanovníky brněnské kapituly, kněze působící především na jižní Moravě, duchovní a teology, s nimiž rajhradští benediktini navázali kontakt v době svých studií i cest. Fond rajhradské klášterní knihovny byl také rozhojněn nákupem knih ze zrušeného jezuitského řádu a klášterů zrušených během josefinských reforem.